Archiwum dla daty: 23-03-2012

Energia słoneczna  

Elektrownie słoneczne, nazywane również helioelektrowniami, najlepiej sprawdzają się w krajach, gdzie występuje duża liczba dni słonecznych w ciągu całego roku. Największą przeszkodą w korzystaniu z energii słonecznej jest wysoka cena technologii stosowanej przy budowie elektrowni słonecznych. Ponadto, ilość uzyskiwanej w helioelektrowni energii jest na tyle mała, że nie bardzo się opłaca inwestycja w tego typu instalacje. Są jednak miejsca, gdzie elektrownie słoneczne działają sprawnie i pokrywają na danym obszarze w stu procentach zapotrzebowanie na energię. W Stanach Zjednoczonych elektrownie solarne budowane są na kalifornijskich pustyniach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo duże, a brak w najbliższym otoczeniu infrastruktury przemysłowej jeszcze bardziej zwiększa efektywność elektrowni (zanieczyszczenia przemysłowe mocno utrudniają promieniom słonecznym dotarcie do powierzchni ziemi). Jedną z największych helioelektrowni jest elektrownia we Włoszech i Grecji, gdzie panują bardzo dobre warunki do korzystania z ciepła słonecznego. Dobrze radzą sobie także wielkie farmy systemów fotowoltaicznych w Niemczech, mimo że roczne nasłonecznienie w tym kraju nie jest szczególnie wysokie. Wykorzystywanie energii słonecznej znacznie lepiej sprawdza się na mniejszych obszarach, dlatego dużo większą popularnością cieszą się niewielkie przydomowe elektrownie słoneczne. Kolektory słoneczne montowane na dachach domów jednorodzinnych są w stanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła dla kilkuosobowej rodziny na cały rok, pod warunkiem, że instalacja będzie optymalnie zaprojektowana. Panele słoneczne największym zainteresowaniem cieszą się w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, czyli w krajach, gdzie dynamicznie rozwija się tak zwane budownictwo pasywne. Szwajcarzy energię słoneczną wykorzystują także do ogrzewania dróg podczas zimy, przetwarzając ciepło nagromadzone latem.

Energia wiatru  

Elektrownie wiatrowe to obecnie najdynamiczniej rozwijający się sektor energetyki bazującej na odnawialnych źródłach energii. Szczególnie w Unii Europejskiej elektrownie wiatrowe cieszą się dużym zainteresowaniem, a firmy zajmujące się rozwojem tej technologii mogą liczyć na spore wsparcie finansowe ze strony swojego państwa. W Europie najwięcej elektrowni wiatrowych znajduje się w Niemczech, Danii, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Energia wiatru jest całkowicie czysta, ponieważ nie emituje żadnych toksycznych oparów, ścieków i odpadów, a jedyną interwencją w środowisko naturalne jest stworzenie infrastruktury energetycznej. Do wykorzystania energii wiatru buduje się wielkie wiatraki – kiedy wiatr wieje, łopaty wiatraka zaczynają się kręcić, generując w ten sposób prąd. Wydajność elektrowni wiatrowej zależy od siły wiatru, dlatego farmy wiatraków stawia się tylko w tych miejscach, gdzie wiatr wieje bez przerwy, w dodatku z określoną prędkością. Jeśli siła wiatru będzie mniejsza od tak zwanej prędkości startowej, turbina wiatraka po prostu pozostanie nieruchoma. Najlepsze warunki do wybudowania elektrowni wiatrowej występują na obszarach nadmorskich i podgórskich, gdzie wiatry są najsilniejsze i obecne przez cały rok. Energia wiatru bywa także wykorzystywana do osuszania gruntów, w czym przoduje Holandia, na terenie której znajduje się wiele obszarów depresyjnych. Pozyskiwaniem energii z siły wiatru zajmowano się już w starożytności. W okresie średniowiecza wiatraki opanowały większość Europy i do XIX wieku odgrywały sporą rolę w dostarczaniu energii. Później wiatraki zaczęto zastępować nowoczesnymi elektrowniami, jednak w drugiej połowie XX wieku, kiedy świat dotknął kryzys paliwowy, ponownie zwrócono się w stronę alternatywnych źródeł energii aby uniezależnić bezpieczeństwo energetyczne od dostaw surowców paliwowych.

Energia pływów morskich i fal  

Morza i oceany zajmują większość powierzchni kuli ziemskiej i są znakomitym, niewyczerpalnym źródłem energii. Podstawowe sposoby pozyskiwania energii z morza to wykorzystywanie energii fal morskich i pływów oraz energii cieplnej wody morskiej. Elektrownie wykorzystujące energię pływów morskich budowane są przy wybrzeżach morskich, gdzie amplituda pływów jest bardzo duża. Najlepsze lokalizacje na tego typu elektrownie to kanały, wąskie zatoki i miejsca, w których rzeka uchodzi do morza, gdzie energia wody morskiej jest szczególnie mocno skumulowana. Brzeg morza, przy którym stoi elektrownia pływowa, nie może być zbyt niski, bo wtedy siła wody w okresie przypływu będzie zbyt mała aby wprawić w ruch turbiny elektrowni. Turbiny w elektrowniach pływowych mogą pracować na dwa sposoby. Turbiny wodne napędzane są wodą i zamieniają energię kinetyczną w potencjalną, natomiast w turbinach powietrznych napędem jest sprzężone powietrze. Innym sposobem generowania energii jest wybudowanie systemów pomp napędzanych siłą fal morskich – w zależności od konstrukcji, wykorzystuje się pionowe albo poziome przemieszczanie się masy wody. Elektrownia pływowa produkuje czystą energię, jednak nie jest całkowicie obojętna dla środowiska naturalnego. Praca turbin może zakłócać naturalne kierunki pływów morskich, co wpływa na organizację życia organizmów morskich. Ponadto, wskutek pracy elektrowni pływowej zwiększa się stężenie soli w rzekach uchodzących do morza. Wydajność elektrowni pływowej również pozostawia wiele do życzenia, chociaż według naukowców, to właśnie w wodzie morskiej są największe pokłady darmowej energii, którą trzeba tylko nauczyć się efektywnie wykorzystywać. Największa elektrownia pływowa znajduje się we Francji, w miejscu gdzie rzeka La Rance uchodzi do Kanału La Manche. Elektrownie pływowe działają też w Rosji, Chinach i Kanadzie. 

Tematy

    Polecane

    Kontakt

    Copyright © www.easy-graft.pl. All Rights Reserved.