Archiwum tagu: promienie słoneczne

Pompa ciepła  

Pompa ciepła wykorzystuje darmowe źródła energii, jakie oferuje nam Ziemia. Instalując pompę ciepła właściciel domu uniezależnia się od dystrybucji surowców, a w dodatku dba o środowisko naturalne. Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła? W przeciwieństwie do konwencjonalnych instalacji c.o., które produkują ciepło, pompa tylko pobiera energię cieplną z otoczenia i transportuje ją do instalacji. Do zasilania sprężarki potrzebny jest prąd, ale pompa dostarcza kilkukrotnie więcej energii niż jej pobiera. Jako dolne źródła ciepła można wykorzystywać powietrze albo ciepło wód gruntowych. Energia Ziemi zostaje przechwycona przez parownik i czynnik chłodniczy, a potem wędruje do sprężarki, która podnosi temperaturę i ciśnienie pary. Ostatnim przystankiem przed dotarciem ciepła do instalacji grzewczej jest skraplacz, gdzie para grzewcza zostaje skroplona i jako ciecz oddaje ciepło wodzie grzewczej. Wykorzystana woda trafia z powrotem do ziemi, a cały cykl startuje od początku. Pompa typu powietrze/woda jest mniej kłopotliwa na etapie montażu, podczas gdy pompy wykorzystujące ciepło wnętrza Ziemi kosztują więcej, jednak to właśnie ten drugi typ jest bardziej wydajny. W trakcie bardzo mroźnych zim ciepło pobierane z powietrza zwykle nie wystarcza do tego, aby ogrzać cały dom i konieczne jest zapewnienie dodatkowego źródła ciepła. Kolektory gruntowe zajmują dużą powierzchnię działki, jeśli więc obszar wokół domu jest dość mały, warto rozpatrzyć instalację sond gruntowych umieszczanych pionowo w głąb ziemi. Pompę ciepła można zainstalować w zasadzie na dowolnej działce, ale przyda się wcześniej dokładnie sprawdzić warunki, jakie na niej panują. Pompy ciepła najlepiej pracują na gruntach wilgotnych i gliniastych, bo właśnie w nich kumuluje się najwięcej ciepła. Problemem mogą być także głębokie odwierty pod sondy, jeśli podłoże ma charakter skalisty.

Kolektory słoneczne  

Energia cieplna emitowana przez Słońce jest ogromna i jedynym problemem jest skuteczne jej przechwycenie i przekształcenie na ciepło użytkowe. O ile wielkie elektrownie solarne wciąż jeszcze są niedostatecznie wydajne, o tyle wykorzystanie promieni słonecznych na małą skalę jak najbardziej się sprawdza. Sama energia słoneczna jest całkowicie darmowa, ale żeby z niej korzystać konieczna jest instalacja kolektorów słonecznych. Koszty inwestycji są dość wysokie, zwłaszcza w porównaniu z instalacjami gazowymi czy olejowymi, ale wydatki zwracają się po kilku latach eksploatacji. Jednak aby kolektory słoneczne były naprawdę wydajne, konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków podnoszących efektywność instalacji solarnej. Dom ogrzewany energią słoneczną musi być bardzo dobrze izolowany, aby zminimalizować straty ciepła, a działka budowlana nie powinna być zbyt mocno zadrzewiona, zwłaszcza od strony południowej, gdzie nasłonecznienie jest największe. Panele słoneczne umieszcza się zazwyczaj na dachu domu, ale równie dobrze kolektory mogą być zamocowane na osobnym stelażu w takim miejscu ogrodu, gdzie dociera najwięcej słońca. Kolektory słoneczne różnią się między sobą konstrukcją, a co za tym idzie, również wydajnością. Przed montażem najważniejszą kwestią jest dokładne wyliczenie zapotrzebowania na ciepło i określenie, czy kolektory będą ogrzewać pomieszczenia mieszkalne i wodę użytkową, czy tylko sam dom. Kolektory wychwytują energię słoneczną także zimą, a glikol w kolektorach wytrzymuje mrozy rzędu -30 stopni Celsjusza. Podczas bardzo surowych zim panele słoneczne nie wystarczą jako jedyne źródło energii cieplnej, ale wciąż będą pokrywać większość zapotrzebowania na ciepło w domu. Pracą kolektorów słonecznych sterują automatyczne regulatory chroniące konstrukcję przed zamarznięciem i nadmiernym przegrzaniem.

OZE w Polsce i na świecie  

Problemy rynku paliw kopalnych oraz coraz większa świadomość ekologiczna skłaniają inwestorów do zwrócenia swojej uwagi na odnawialne źródła energii. Czym OZE różnią się od konwencjonalnych surowców naturalnych? Przede wszystkim swoją niewyczerpalnością. Energia słoneczna, wiatr, siła pływów morskich, energia geotermalna obecne są przez cały czas i na ich zasoby nie ma wpływu działalność człowieka – Słońce będzie świeciło tak samo niezależnie od tego, czy na Ziemi stanie jeden czy sto tysięcy kolektorów solarnych. Tymczasem kopaliny odnawiają się znacznie wolniej, a ten czas jest na tyle długi, że w odniesieniu do życia człowieka można uznać, że surowce typu węgiel, ropa czy gaz są źródłami nieodnawialnymi. W Polsce odnawialne źródła energii mają spory potencjał i byłyby w stanie pokryć większość zapotrzebowania na energię, jednak ich wykorzystywanie sięga zaledwie kilku procent. Największe zasoby energetyczne kryją się energii geotermalnej i biomasie, nieco mniej w energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Odnawialne źródła energii nie są rozmieszczone równomiernie na terenie całego kraju, dlatego w jednym regionie wykorzystanie naturalnej energii może być bardzo duże, podczas gdy w innym miejscu korzystanie z tego samego źródła będzie mocno utrudnione lub niemożliwe. Dodatkowo, odnawialne źródła energii charakteryzują się pewną zmiennością czasową, co oznacza, że niektóre zasoby energetyczne są wydajne tylko w określonych porach roku. Odnawialne źródła energii zależą także od warunków klimatycznych i geologicznych, dlatego ważne jest dopasowanie możliwości energetycznych danego źródła w stosunku do potrzeb. OZE interesują się przede wszystkim kraje wysoko rozwinięte, które dbają o ochronę środowiska naturalnego, a przede wszystkim mają więcej pieniędzy na kosztowne badania oraz na budowanie nowoczesnej infrastruktury energetycznej.

Energia słoneczna  

Elektrownie słoneczne, nazywane również helioelektrowniami, najlepiej sprawdzają się w krajach, gdzie występuje duża liczba dni słonecznych w ciągu całego roku. Największą przeszkodą w korzystaniu z energii słonecznej jest wysoka cena technologii stosowanej przy budowie elektrowni słonecznych. Ponadto, ilość uzyskiwanej w helioelektrowni energii jest na tyle mała, że nie bardzo się opłaca inwestycja w tego typu instalacje. Są jednak miejsca, gdzie elektrownie słoneczne działają sprawnie i pokrywają na danym obszarze w stu procentach zapotrzebowanie na energię. W Stanach Zjednoczonych elektrownie solarne budowane są na kalifornijskich pustyniach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo duże, a brak w najbliższym otoczeniu infrastruktury przemysłowej jeszcze bardziej zwiększa efektywność elektrowni (zanieczyszczenia przemysłowe mocno utrudniają promieniom słonecznym dotarcie do powierzchni ziemi). Jedną z największych helioelektrowni jest elektrownia we Włoszech i Grecji, gdzie panują bardzo dobre warunki do korzystania z ciepła słonecznego. Dobrze radzą sobie także wielkie farmy systemów fotowoltaicznych w Niemczech, mimo że roczne nasłonecznienie w tym kraju nie jest szczególnie wysokie. Wykorzystywanie energii słonecznej znacznie lepiej sprawdza się na mniejszych obszarach, dlatego dużo większą popularnością cieszą się niewielkie przydomowe elektrownie słoneczne. Kolektory słoneczne montowane na dachach domów jednorodzinnych są w stanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła dla kilkuosobowej rodziny na cały rok, pod warunkiem, że instalacja będzie optymalnie zaprojektowana. Panele słoneczne największym zainteresowaniem cieszą się w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, czyli w krajach, gdzie dynamicznie rozwija się tak zwane budownictwo pasywne. Szwajcarzy energię słoneczną wykorzystują także do ogrzewania dróg podczas zimy, przetwarzając ciepło nagromadzone latem.

Polecane

Kontakt

Copyright © www.easy-graft.pl. All Rights Reserved.